Polisaj(Çizik Giderme) işlemi aracın boyasının üzerindeki çizikler, hareler, kılcal çizikler gibi küçük ancak boya görüntüsünü olumsuz etkileyen faktörlerin düzeltilme işlemidir.

Araçların fabrika çıkışı boya kalınlıkları genel olarak 90 ila 220 mikron aralığındadır. Araç boyasına her polisaj yapıldığı sefer bu mikron kalınlığı biraz daha düşer. Polisaj olayındaki asıl olay hasar almış yüzey ile boyanın temiz yüzeyi arasındaki seviyeyi eşitlemektir.

Polisaj uygulaması uzun süreli bir uygulama olduğu için yüksek miktarda sabır ve ince işçilik gerektirir. Yapıldığı ortamın da iyi ışıklandırılmış olması gerekmektedir. Uygulamanın yapıldığı ortamda ışıklandırma iyi olmazsa kılcal çizikler görünmeyebilir ve bu yüzden bazı çizikler uygulama sonrasında bile sadece görünmediğinden kaynaklı düzeltilmeden müşteriye teslim edilebilir. Bu yüzden ışıklandırmanın önemi son derece fazladır.

Polisaj Uygulanması ve Fiyatlandırması

Fiyatları çok düşük olan polisaj işlemlerinde polisaj yerinde pasta uygulanır. Pasta yöntemi ile aracınızdaki çiziklerin farkedilmesi zorlaşır. Ancak aracınızın 2-3 yıkanma süreci sonrasında aracınız eski çiziklerine tekrar kavuşur. Bu durum doğrusu polisaj işlemi sonrasında pasta yapmaktır.

Aracınız yanlış uygulamalarla parlak bir görünüme sahip olabilir ancak bir süre sonra güneş ışığında bakıldığında belirli hologramlar görülebilir. Bu durum genel olarak işi yapan kişinin bir an önce bitirmek için yaptığı bir yanlıştır ve bazı önemli uygulamaları atladığı için böyle bir durum gerçekleşir.

Çizik giderme işlemi bitirildikten sonra araç boyasının parlaklığının daha fazla arttırılması için belili pasta yöntemleri uygulanır.

 

Hemen Yaz!
Merhaba!
Bize aracınızdaki göçüğün fotoğrafını atın, size fiyat verelim!
Powered by