Kaportalarda oluşan hasarlar araç hasarları arasında en dikkat çeken ve başı çeken durumlar arasında yer almaktadır. Araçların kaportaları çarpma, vurma, sıyırma, dolu yağışları nedenleriyle hasarlar alabilmektedir.

Araçların kaportalarında gerçekleşen hasarlar bazen aracın sürücüsünün hatası nedeniyle ya da başka bir araç sürücüsünün dikkatsizliğiyle veya son yıllarda dolu yağışlarına bağlı nedenlerle gerçekleşmektedir.

Kaporta hasarlarında gerçekleşen bu hasarların gelişen teknoloji ile birlikte tamirat işlemi de oldukça kolaylaşmış ve araç değerini düşürmeden gerçekleşir hale gelmiş bulunmaktadır.

Araç Kaportalarında Boyasız Gerçekleştirilen Düzeltme İşlemi

Boyasız hasar onarım yöntemi araçların kaportalarında çarpma, sıyırma, dolu yağışları ve benzeri nedenler ile oluşmuş ancak boya yapılmadan hasarın sorunsuz bir şekilde giderilmesi, onarılması yöntemidir. Boyasız göçük düzeltme işlemleri son yıllarda gelişen teknoloji ve sistemler nedeniyle sıklıkla araç kaportalarında uygulanır hale gelmiş bulunmaktadır.

Boyasız göçük düzeltme işleminde kullanılan teknolojik aletlerin yanı sıra ustanın işçiliğinin de büyük değeri bulunmaktadır.

Söz konusu uygulama araç ve araç sahipleri için ciddi ölçülerde faydalar sağlamaktadır. Boyasız göçük düzeltme yöntemi ile kaporta düzeltilirken aracın orijinal standartları ve görüntüsü muhafaza edilir. Araç kaportasına zarar vermeden onarım işlemi gerçekleştirilir.

Boyasız göçük düzeltme yöntemleri son yıllar da uygulanan ve oldukça rağbet gören yöntemler arasında yer almaktadır.

Avantajları ve Faydaları
-Araçların standartları korunarak, orjinallikleri muhafaza edilmiş olunur,
-Araçların ikinci el değer kaybı önlenmiş olunur,
-Diğer uygulanan klasik yöntemler ile karşılaştırıldığında çok daha düşük maliyetler söz konusudur.
-İşlemin uygulaması çok daha az zaman alır, tamirat işlemi kısa sürelerde gerçekleştirilir.
-Uygulama sırasında kullanılan ürünler çevreye duyarlıdır. Kimyasal atık oluşmaz.
-Araç kaporta tamirinde herhangi bir parça değişimi gerçekleşmez ve boyama malzemeleri gerekmemektedir.

“PDR” Yöntemi

Özellikle son yıllarda iklim değişikliklerine bağlı olarak yoğun dolu yağışları gerçekleşmektedir. PDR yönteminin diğer bir adı da halk arasında dolu hasarı tamiri olarak bilinmektedir.

Yağışlara bağlı olarak araç kaportalarında gerçekleşen nispeten küçük çaplı, boya gerektirmeyen uygulamalara dolu hasarı tamiri adı verilmektedir.

Dolu hasarı tamiri yöntemi ile gerçekleşen çukurlar veya hasarlar bu işlem için özellikle üretimi yapılmış olan uzunlukta, çapta ve ölçülerde olan çelik çubuklar yardımı ile hasar gören kaportanın sacına masaj yapma suretiyle ittirme gerçekleştirmesi yöntemi uygulanarak hasar giderilmesi yapılır.

Dolu hasarı tamiri yönteminde kullanılan diğer bir yöntem ise hasarlı bölgeye özel dışarıdan manyetik cihaz yerleştirilir ve dışarıya doğru vakumla yapılır.

Her iki yöntemde dolu hasarı tamiri için uygulanmaktadır.

Boyasız Hasar Onarımının Önemi

Maalesef araçlar bazen seyir halindeyken, bazen park halindeyken ya da herhangi bir cisim çarpması sonucunda kaportalarından hasar alırlar.

Ancak yaşanan bu talihsiz durumlar sonucunda genellikle araçların boyası bozulmaz yalnızca çarpma gerçekleşen bölgede boyasız hasar onarım gerekmektedir.

Boyasız hasar onarım sırasında gerekli tamirat işleminin gerçekleşebilmesi için araç sacının uzamaması ve herhangi bir deformasyona uğramaması gerekmektedir.

Nasıl Gerçekleştirilir?

Boyasız hasar onarım işlemi başlar iken ilk olarak hasarlı bölgenin kordon kısımları veya parçanın önceki halini alması için yapıştırma yöntemi uygulanarak daha sonra hasar alan bölgeye uygun olan çubuk ile hasar giderimi gerçekleştirilir.

Boyasız hasar onarım işleminde diğer bir yöntem ise aracın kapalı alanlı bölgelerinde oluşan kaporta hasarlarında ya da göz ile görülmesi mümkün olmayan bölgelerdeki hasarlar için küçük kanallar açılmak suretiyle onarımlar gerçekleştirilir ve ardından açılan kanallar kapatılır.

Boyasız hasar onarım uygulamaları ile araçların kaportalarında oluşan hasarların düzeltilmesi sonucunda araç piyasa değerinde asla herhangi bir azalması yaşanmaz.

Bu yöntemler araç sahipleri tarafından son yıllarda en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yaz!
Merhaba!
Bize aracınızdaki göçüğün fotoğrafını atın, size fiyat verelim!
Powered by