Araçlarda, herhangi bir canlı veya cansız cismin çarpması sonucu oluşan çukur biçimindeki yapısal hasarlara göçük denmektedir. Göçüklerde genellikle araç boyası zarar görmediğinden, onarımları boyasız düzeltme işlemleri ile gerçekleştirilebilmektedir.

 

 Boyasız göçük düzeltme işlemleri, çelikten imal edilmiş özel üretim çubuklar aracılığıyla yapılmaktadır. Bu çubuklar farklı kalınlık ve uzunlukta üretilmekte ve göçük üzerine masaj tekniği ile uygulanmaktadır. Masaj tekniği, göçük iç yüzeyinden sac malzemeyi çubuklarla ittirme işlemidir. İç yüzeyden ittirme işlemi dışında, manyetik ekipmanlarla dışardan çekme yöntemi de uygulanmaktadır. Bu hafif uygulama yöntemleri ile araç deforme olmadan ve daha fazla hasara uğramadan düzeltilebilmektedir.

 

 Göçük hasarına uğramış araçların onarımı sırasında, tüm araç yüzeyinin boyanmasına gerek yoktur. Bundan dolayı, boyasız göçük düzeltme işlemi kısa sürede tamamlanmaktadır. İşlem sonrası minimum 2 saat beklenmekte ve devamında düzeltilen göçük bölgesi üzerine pasta cilası sürülmektedir.

 

 Genellikle, yeni (sıfır kilometre) ve orijinal araçlara uygulanan boyasız göçük düzeltme işlemi, aracın orijinalliğini koruduğundan, araç piyasa değerinden kaybetmemektedir. Hasar görmüş araçlara bu işlemin uygulanmasının tek koşulu, araç boyasının zarar görmemiş olmasıdır.

 

 Dolu Hasarı Tamiratı

 

 Araçlar üzerinde, dolu yağması sonucu oluşan hasarlar da göçük kategorisine girmektedir. Dolu hasarı tamiri de, diğer göçük düzeltmelerine uygulanan onarım işlemleri ile aynı ya da çok benzer yöntemleri içermektedir. Çoğunlukla sac üzerine masaj tekniği yapılmakta ve farklı kalınlık/uzunlukta çubuklar kullanılmaktadır.

 

 Araç boyasının deforme olmadığı kısımların tamiri için gereken koşullar ise, sacın deforme olmaması, uzama tepkisine maruz kalmaması ve araç boyasının orijinalliğinin bozulmamış olmasıdır.

 

 Dolu hasarı tamiri uygulamasında, öncelikle göçmüş bölgenin kordonları ya da parçaları önceki şekline getirilmektedir. Bunun için, öncelikle yapıştırma tekniği ve devamında söz konusu bölgeye çelik çubuklar aracılığıyla masaj tekniği uygulanmaktadır. Onarımı yapılacak bölge kapalı veya gözle görülemeyen bir noktada ise, küçük kanallar açılmakta ve onarım tamamlandıktan sonra bu kanallar kapatılmaktadır.

 

 Dolu hasarı tamiribazı avantajlara sahiptir. Araçların orijinal durumları ve dolayısıyla piyasa değerleri (ikinci el değeri) korunmaktadır. Tamir masrafı, diğer onarım yöntemlerine göre çok daha düşüktür. Uygulama süresi oldukça kısadır. Herhangi bir parça değişimi ya da boya malzemesi gerektirmemektedir.

 

 Boyasız Hasar Onarımı

 

 Boyasız hasar onarım yöntemleri göçük düzeltme ve dolu hasarı onarımı ile benzer işlemlerdir. Park ya da seyir halindeki araçların kaportalarında, herhangi bir cisim çarpması sonucu oluşan deformasyonlardır.

 

 Boyasız hasar onarım işlemi için de gerekli koşullar, hasar gören kısımdaki sac malzemenin uzamaması ve deforme olmamasıdır. Yani, boyasız hasar onarım işlemi, adından da anlaşılacağı üzere boyasız uygulandığından, aracın boyasının orijinalliğinin korunmuş olması gerekmektedir.

 

 Bu tip hasar onarımında da, dolu hasar onarımı ve boyasız göçük düzeltme işlemlerindeki yöntemler kullanılmaktadır.

 

 Otomotiv sektörü ile birlikte, onarım ve hizmet alanları da her geçen gün teknoloji paralelinde gelişme göstermektedir. Bu gelişmeler sonucunda, yeni teknikler hem daha kısa sürede hem de daha düşük maliyetlerle uygulanma ve elde edilen sonuçlar daha orijinal görünümleri garanti kılmaktadır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yaz!
Merhaba!
Bize aracınızdaki göçüğün fotoğrafını atın, size fiyat verelim!
Powered by