Boyasız hasar onarım günümüzün en büyük buluşudur diyebiliriz. Günümüzde birçok araç park sorunu ya da doğa olaylarından kaynaklı hasar almaktadır. Bu hasarlar büyük kazalar sonucu olmasa da araçlara ciddi maddi zararlar vermektedir. Alınan hasarlar giderilirken, parça değiştirme ya da boya kaplama gibi işlemler yapılabilir. Ancak bu tarz işlemler aracın satış fiyatını ekspertiz raporunda düşürmektedir. Bu tarz büyük maliyetlerle karşılaşmamak için, boyasız göçük düzeltme ve boyasız hasar onarım gibi tamir yöntemleri yapılmaktadır.

Hava şartlarından kaynaklı dolu yağışı gibi durumlarda dolu hasarı tamiri yapılmaktadır. Bu yöntem ile de aracın kaportasının ya da dolu hasarı almış bölgesinin onarılmasına sağlanmaktadır. Hem maddi açıdan aracın değeri düşmemesi için, hem de araç parça değişimi ve boya kaplamanın yüksek maliyetleriyle karşılaşmamak için genel olarak boyasız hasar onarım işlemleri tercih edilmektedir.

Dolu Hasarı Tamiri Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Parça değiştirme ya da boya kaplama işlemlerine göre dolu hasarı tamiri daha az maliyetlidir. Bu tercih edilmesini sağlamaktadır. Ancak bu işlemin büyük bir ustalıkla yapılması gerekmektedir. Çoğu kez dolu hasarı tamiri yapılırken, dolunun zarar verdiği bölgelere vakumlama yöntemi yapılmaktadır. Usta tarafından boyasız göçük düzeltme yapılırken tecrübe sahibi bir ustanın yapması gerekmektedir. Yüksek oranda çekim ile yapılan vakum aracın boyasına zarar vermektedir.

Hava koşulları yüzünden zarar görmüş araçlarda, vakumlama metodu dışında da tamir işlemleri yapılmaktadır. Aracın boyasına zarar verecek büyüklüğünde ki darpları engellemek için boyasız göçük düzeltme yapan bir ustadan destek alınması gerekmektedir. Çünkü dolu hasarı tamiri yapılırken, aracın hasar gören kısmının altı ve üstü zarar görmeyecek şekilde desteklenerek çekiçle düzeltmek gerekmektedir. Genel olarak dolu hasarı tamiri kişi tarafından kendi tarafından yapıldığında daha büyük sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Boyasız Hasar Onarım Neden Daha Az Maliyetlidir?

Darbe ya da hava koşulları yüzünde ufak ya da büyük göçük darbe alan araçlara büyük maliyetler çıkmaktadır. Çünkü araçların aldığı darbeler sonucunda, tamiri sırasında parça değiştirmek zorunda kalınabilir. Ayrıca aracın aldığı göçük tamiri sırasında, dış cephesinde boyasının zarar görmesi olası bir durumdur. Bu tarz durumların önüne geçmek için boyasız hasar onarım işlevi yapılması gerekmektedir. Çünkü boyasız hasar onarım genel maliyetin altında yer almaktadır.

Darbe ya da göçük almış bir aracın parçası ya da boyası değiştiğinde, kayda kazalı olarak geçmektedir. Bu durumda aracın genel fiyatını değiştirmektedir. Ayrıca araca boya kaplatma maliyeti ile parça değiştirme maliyeti de bu zararın üzerine eklenmektedir. Bu zarara uğramak istemeyen araç sahipleri boyasız hasar onarım yapan ustalardan destek almaktadır. Genel maliyete oranla boyasız hasar onarım yapan ustaların masrafları daha az olmaktadır.

Boyasız Göçük Düzeltme Ne Kadar Sürede Yapılır?

Normal şartlarda bir aracın kaporta gibi parçasının değiştirmekten daha kısa süren bir işlemdir. Hasarın boyutuna göre boyasız göçük düzeltme işleminin süresi değişmektedir. İyi bir usta ile yapılan boyasız göçük düzeltme işlemi oldukça kısa zamanda titiz olarak sonlanmaktadır. Ekonomik açıdan daha avantajlı olan boyasız hasar düzeltme işlemleri, zaman konusunda da avantajlı olmaktadır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yaz!
Merhaba!
Bize aracınızdaki göçüğün fotoğrafını atın, size fiyat verelim!
Powered by