Boyasız göçük düzeltme hizmeti özellikle dolu yağışı sebebiyle oluşan göçüklerde uygulanmaktadır. Fakat öbür sebeplerle oluşan ve boya zararı almamış göçük zararlarında da PDR usulü uygulanabilmektedir. Boyasız göçük düzeltme harekâtı genel anlamda iki etaptan olur. Başlangıçta göçük olan kısmı kabasıyla çıkarılır. Bu harekât, PDR harekâtında kullanılan özel bir yapışığın alakalı alanı yapıştırılıp alakalı sürükletme aletleri desteğiyle dışa çekilmesi biçiminde yapılır.

 

 İkinci ve en ehemmiyetli etap ise PDR harekâtı için üretilen özel çubuklar aracıyla alıngan emekçilik uygulayarak göçüğü vasıtanın orijinal haline gelecek biçimde düzenlemektir. PDR çubukları ile göçük düzeltme işlemini en iyi biçimde yapabilmek zarar yerine, büyüklüğüne ve emekçilik niteliğine göre değişkenlik gösterebilir. Boyasız kaporta göçük düzenleme operasyonunun alttaki vaziyetlerde uygulanması oldukça güçtür ve bu stil göçüklerdedir.

 

 PDR Kullanımı

 

 Genellikle PDR tekniği uygulanmaz Çok derin oyuklar ve büyük ezikler şayet ki araba gövdesindeki göçük derin ve büyük ise bu gidişatta PDR uygulamak çok güçtür. Nitekim bu stil zararlarda göçüğü dışarı çıkarmak çok yüksek olasılıkla boya zararı oluşturacaktır. Kenarlara yakın ezikler bu stil ezik veya göçüklerde, alakalı zararın arda erişmek çok güçtür ve bu da PDR tekniğinin uygulanması güçleştirir.

 

 Kıvrımlı göçükler şayet ki ezik veya göçük bölge kıvrımlı ise boyasız göçük düzeltme uygulamak olası olmayabilir. Boya zararlı göçükler boyasız göçük düzeltmenin en esas verimi isminden de anlaşılacağı üzere boya gerektirmeden en az gider ve zaman dahilinde onarımın gerçekleşmesidir. Şayet ki alakalı göçük veya ezikte boya zararı oluşmuşsa PDR uygulanmaz.

dolu hasarı ile ilgili görsel sonucu 

 Boyasız Hasar Onarım

 

 Aracınız boyasız hasar onarım, orijinali haline korur, kıymet kaybetmez. Boyanarak 3-4 günde onarılan bir hasar, boyasız hasar onarım ile vasati 1 gün gibi kısa bir müddette halledilir. Boya kokusuna ve zımpara tozuna maruz kalmazsınız. Yetkili hizmetler de, boyasız onarılabilecek hasarla çok vakit malzeme metamorfozu istemektedir. Bu durumda aracınız için hasar kaydı kaydı oluşacaktır. Boyasız göçük tertip etme ile kaza kaydı olmadığından kaskoyu edinirken kasko masrafınız az olur.

 

 Kasko gerektiren yüksek maliyetli hasar durumunda, boyasız hasar onarım usulü ile tertip edilen bölgeler hasar kaydınızın daha düşük olmasını sağlayacaktır. Genellikle uygulanan usul pdr çubukları ile sacın altından yapılan masaj usulü ile uygulanır ve dolu hasarı tamiri yapılır. İkinci onarım sistemiyse silikon ile de öpücük çektirmek denen söylenen sacın altına girilmediği, kapalı seanslar üzerinde ve genellikle direk bölgelerinde uygulaması yapılır.

 

 Bu bir onarım usulü değildir gerçeğinde sadece kapalı bölgelerde mecbur olarak kullanılan bir tekniktir ve uygulaması pdr çubuğuyla tertip etmeden daha efor ve uygulaması daha uzun sürer. Dolu hasarı tamiri genelde göçük ustaları mecbur kalmadığı durumlarda bu tekniği kullanmazlar, çünkü bir dakikalık çubuk takviyeyi ile yapılan bir dolu hasarı tamiri yapıştırma çektirme ile yarım saat bazen düşük yüzdeli onarım sağlar.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yaz!
Merhaba!
Bize aracınızdaki göçüğün fotoğrafını atın, size fiyat verelim!
Powered by