Ülkemizde yaşayan ailelerin önemli bir kısmının evinde en az 1 araba bulunmaktadır. Her gün trafiğe yeni çıkan araç sayısı gittikçe artmaktadır. Trafikte araç sayısının fazla olması da meydana gelen kaza sayılarını da artırmaktadır. Meydana gelen kazalar incelendiğinde de en çok arabaların kaportalarının hasar aldığını görüyoruz.

Arabaların kaporta aksamında herhangi bir nedenle (Kaza, ezilme, dolu vb…) meydana gelen hasarların onarımlarının çok farklı yöntemleri vardır. Kaporta hasarının hangi yöntemle yapıldığı, arabanın değerini kaybetmemesi açısından önem arz etmektedir. Sürücülerin bu yöntemlerin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrendikten sonra onarım yaptırmaları gerekir. Kaporta onarımı yöntemlerinden boyasız göçük düzeltme yöntemi en çok kullanılan yöntemdir. Bu yöntem bazı yerlerde boyasız hasar onarım yöntemi veya dolu hasarı tamiri diye de bilinir.

Boyasız Göçük Düzeltme Yöntemi

Bu yöntemin en büyük avantajı aracın değeri kaybolmadan hasarların giderilebilmesidir. Aracın kaportasında herhangi bir nedenle meydana gelen göçüklerin farklı yöntemlerle düzeltmesi işlemine boyasız göçük düzeltme denir. Arabaların kaportasındaki göçük genellikle dolu, trafik kazası ve dikkatsiz park nedeniyle meydana gelir.

Boyasız göçük düzeltme yöntemi genellikle iki şekilde uygulanır. Boyasız hasar onarım yönteminin ilkinde göçük olan yerin arkasına uzun çubuklar yerleştirilerek dışa doğru itilir ve göçüğün düzeltilmesi sağlanır. İkinci yöntemde ise göçük olan yerin arkasına ulaşılamıyorsa yapışkanlı ekipmanlarla göçük çekilerek düzeltilir. Boyasız göçük düzeltme uygulanırken kullanılan ekipmanların boyaya zarar vermeyecek özellikte olmalıdır.

Boyasız Hasar Onarımı Yöntemi Hangi Araçlara Uygulanabilir?

Boyasız göçük düzeltme yöntemi ile arabanın orijinalliği bozulmadığı için sürücülerin en çok tercih etmesi gereken onarım yöntemidir. Ancak boyasız hasar onarım her zaman uygulanamaz. Dolu hasarı tamiri tekniğinin uygulanabilmesi için kaportada meydana gelen göçük alanındaki saçın boyutunun değişmemiş ve boyanın hasar görmemiş olması gerekir. .

Son yıllarda araba üreten birçok firma araçlarda alüminyum parçalar tercih etmektedir. Arabada göçük oluşan parça alüminyum ise genellikle bu parçanın klasik onarım yöntemleri ile onarılması mümkün değildir. Eski arabaların parçalarının yapıldığı galvaniz-çelik alaşımlı parçalara göre alüminyum parçalar en az 3 kat daha pahalıdır.

Bu nedenle de sigorta şirketleri kendilerine çok yük getirmemesi için araçların boyasız hasar onarım yöntemi ile yapılmasını istemektedirler. Özellikle de araçlarda dolu nedeniyle oluşan hasarlarda sigorta şirketleri mutlaka dolu hasarı tamiri ile onarımı tercih etmedirler.

Boyasız Hasar Onarımı Konusunda Ülkemiz Ne Durumdadır?

Ülkemizde son yıllarda yaygınlaşan boyasız hasar onarım tekniği dünyada çok uzun süredir uygulanmaktadır. Özellikle araçlarda alüminyum malzeme kullanmaya başlanmasıyla ve sanayideki teknik servislerin teknolojik gelişmelere daha hızlı ayak uydurmaları nedeniyle ülkemizde de dolu hasarı tamiri yöntemi en çok uygulanan yöntemlerden birisi haline gelmiştir.

Özellikle iklim değişikliği sebebiyle son yıllarda büyük şehirlerde yağan dolu nedeniyle dolu hasarı tamiri yapan teknik servislerde çok yoğun talepler oluşmuştur.

Kaporta onarımı işlemleri artık daha pratik ve daha az maliyetli olarak ülkemizde de gerçekleştirilebilmektedir.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yaz!
Merhaba!
Bize aracınızdaki göçüğün fotoğrafını atın, size fiyat verelim!
Powered by