Her gün yüzlerce araç trafikte seyir halindeyken veya park etmişken dış darbelere maruz kalabiliyorlar. Güçlü darbeler sonucunda araçların kaportalarında büyük bozulmalar olabiliyor. Bazen de hafif darbeler sonucunda kaportalar da ufak göçükler oluşuyor.

 

 Büyük darbeler sonucunda sigorta veya kasko devreye girerken, küçük darbeler için bunlar devreye sokulmuyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte işletmeler boyasız göçük düzeltme ve boyasız hasar onarım uygulamalarıyla araçları eski hallerine döndürüyorlar.

 

 Boyasız Göçük Düzeltme

 

 Yakın zamana kadar, araçların kaportalarındaki göçükler ve ezikler çekiçleme yöntemiyle düzeltilmeye çalışılırdı. Her ne kadar profesyonelce ve titizlikle yapılsa da göçük izi kalıyordu. Yeni nesil tamirhaneler ve kaporta servisleri PDR adı verilen boyasız göçük düzeltme tekniği kullanıyorlar.

 

 Geleneksel çekiçleme yöntemi yerine teknolojik aletler kullanarak ulaşılması zor yerleri bile eski haline getiriyorlar. Bu teknik sayesinde hem zamandan kazanılmış oluyor hem de aracın orijinal boyasına zarar verilmiyor.

 

 Araçlarda dış etkenlerden dolayı oluşan; kapı, kaput, çamurluk, tavan bagaj gibi alanlarda oluşan çeşitli vuruklar, taş darbeleri, dolu hasarları vb. gibi ortalama 5 cm çapındaki göçükler boyasız hasar onarım uygulamasıyla düzeltiliyor.

 

 Boyasız Göçük Düzeltme Nasıl Yapılıyor?

 

 Kaporta servisine getirilen arabalar, güçlü ışıklar altında servis personeli tarafından inceleniyor. Aracın aldığı darbe ve göçük durumuna göre yapılacak işlem araç sahibine anlatılıyor. Çapı küçük göçüklerde boyasız hasar onarım  uygulanıyor.

 

 Özel aletlerle vakumlama yapılarak ezik düzeltiliyor. Orijinal boyası zarar görmemiş daha büyük göçüklerde boyasız göçük düzeltme tekniği uygulanıyor. Aletin ulaşabileceği noktadaysa iç taraftan alet yerleştiriliyor. Özel itme mekanizmasıyla kaporta eski haline getiriliyor.

 

 Boyasız Göçük Düzeltmenin Uygulandığı Durumlar

 

 Her türlü vuruk ve göçüklerde boyasız hasar onarım uygulanmıyor. Öncelikle göçüğün aracın boyasına zarar vermemesi gerekiyor. Eğer boyada çatlama ve sökülme varsa, klasik düzeltme yöntemleri uygulanıyor.

 

 Darbe alan bölgenin orijinal boyası olması gerekiyor. Daha önce boyanmış ve işlem görmüş bölgelerde bu teknik uygulanmıyor. Çünkü eski boya darbe sonucunda zaten çatlıyor ve özelliğini kaybediyor. Göçüklerin ulaşılabilecek noktalarda olması ve tamamen kapalı olmaması gerekiyor.

 

 Dolu Hasarı Tamiri

 

 Dolu olayının çok yaşandığı merkezlerde araç sahiplerinin en büyük şikâyeti dolunun araçlarına verdikleri hasarlardır. Hasar kaydı oluşmaması ve araçlarının boyanmaması için dolu hasarı tamiri yapan kaporta servislerine yöneliyorlar. Bu servislerde dolu hasarı tamiri üç aşamalı olarak yapılıyor. Birinci yöntem klasik olan vakumlama yöntemidir. Bu yöntemle düzeltilebilen hasarlara uygulanıyor. İkinci aşama ittirme yöntemidir. Ulaşılabilen yerlere çubukla girilerek ittirme uygulanıyor. Üçüncü aşamaysa mekanik uygulamadır. Isıtma tekniği uygulanarak ezik yer ısıtılıyor.

 

 Genleşme özelliği sayesinde kaportanın düzeltilmesi sağlanıyor. Uygulanan bu dolu hasarı tamiri yöntemleriyle hem boyaya zarar verilmemiş hem de aracın sigortası/kaskosu delinmemiş oluyor. Boyasız göçük düzeltme işlemi darbelerin durumuna göre ortalama bir gün sürüyor. Böylece araç sahipleri stresten ve ekstra masraflardan kurtuluyorlar.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yaz!
Merhaba!
Bize aracınızdaki göçüğün fotoğrafını atın, size fiyat verelim!
Powered by