Boyasız hasar onarım hakkında öğrenmeniz gereken onlarca şey vardır. Çünkü araçlarda çeşitli sebeplerle meydana gelen bazı hasarlar birçok kişinin haliyle canını sıkmaktadır. Ancak uygun yöntemlerle bu gibi durumlardan kurtulmak mümkündür. Araçlarda oluşan göçükleri boyasız göçük düzeltme yöntemi kullanılarak kurtulmak isteyen kişiler birçok araştırma yapmaktadır. Bu boyasız göçük düzeltme aracın herhangi bir yerindeki hasara bağlı oluşan görüntüyü ortadan kaldırılmasını sağlar. Küçük seviyedeki hasarların birçok alet ile düzeltilmesi işlemine denir.

Aracın boyasına bir zarar gelmesini istemeyen kişiler boyasız göçük düzeltme yöntemine başvururlar. Aracın ön tarafındaki yani kaporta bölümünde meydana gelen hasarlar en fazla boyasız göçük düzeltme işlemine maruz kalan kısımdır. Özel aletler kullanılarak araçtaki kaporta veya başka kısımda meydana gelen arızaları boyasız göçük düzeltme ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Vakum Tekniği İle Yapılan Onarımlar

Bu işlemler yapılırken yalnızca göçükler değil diğer tüm boyasız hasar onarım işlemleri de yapılmaktadır. Araç lüks olsun olmasın herkesin en fazla önem verdiği şey aracın dışarıdan güzel gözükmesidir. Bu nedenle boyasız hasar onarım işlemi büyük önem kazanmaktadır. Güvenilir eller sayesinde uygun tekniklerle boyasız hasar onarım yapılabilmektedir.

Kullanılan boyasız hasar onarım teknikleri arasında vakum tekniği ön plana çıkmaktadır. Kaportada veya aracın dış aksanında oluşan hasarları vakum tekniği kullanarak kolaylıkla düzeltilmektedir. Bu işlem sayesinde araçlar için bazı faydaları olmaktadır. Araçta orijinal parçalara önem verenler için araç, hiçbir değişiklik yapılmadan ilk haliyle kullanılabilir. Ayrıca ikinci el olarak satışı yapılacaksa da değerinde herhangi bir düşme olmayacaktır.

Vakum Tekniği Öncesi Macun Kullanılmamalıdır

Vakumlama işlemi kullanılırken bazı detaylara değinmek gerekir. Öncelikle boyasız hasar onarım yapılacak bölgenin boyasında darbeye bağlı olarak herhangi bir zarar olmaması gerekir. Bu işlem öncesinde aracın boyasında macun kullanılması gibi nedenlerle vakumlama işlemi yapılamamaktadır. Bunun nedeni eğer vakumlama bu gibi durumlarda yapılırsa boya veya macunun çatlama ihtimalinin bulunmasıdır.

Dolu Yağmasına Bağlı Olarak Oluşan Hasarlar

Günümüzde doğal afetlerden dolayı çok sayıda araç hasar almaktadır. Bu afetlerin başında dolu yağması gelmektedir. Ani hava değişimlerine bağlı olarak büyüklüğü ceviz seviyelerine kadar gelebilen bu tür yağışlar, tedbirli davranılmadığında araç dış aksanında çukurlar ve hasarlar meydana getirmektedir. Çağımızda kapalı otopark sistemlerinin sayısının yetersiz olması ve araçların yol kenarlarına park edilmesi ile araçlar, dolu yağışına maruz kalabilmektedir. Araçla ilgili bu gibi sorunlarla karşılaşıldığında güvenilir yerlere aracınızı teslim etmeniz gerekmektedir.

Bu şekilde oluşan hasarlardan dolayı dolu hasarı tamiri yapan birçok yer vardır. Buralarda dolu hasarı tamiri yapılırken çekiç yönteminin kullanılması oldukça risklidir. Burada dikkat edilmesi gereken dolu hasarı tamiri öncesinde aracın hasarlı bölgesine macun veya boya yapılmamalıdır. Eğer dolu hasarı tamiri öncesinde bu yapılırsa o bölgede çatlama veya dökülme gibi sorunlara sebep olabilmektedir. Bu dolu hasarı tamiri esnasında ustanın becerilerine göre değişen tekniklerle işlemler gerçekleştirilmektedir.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yaz!
Merhaba!
Bize aracınızdaki göçüğün fotoğrafını atın, size fiyat verelim!
Powered by