Boyasız hasar onarım göçük alanını hasarsız bir şekilde onarır. Kaza veya dolu yağışında araçlarda meydana gelen ezilme gibi durumların onarılması için bir takım işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler sırasında araca tekrardan boya arma işlemi gerçekleştirilirse, araç ekspertiz raporu sonucu değer kaybetmektedir. Aracın değer kaybetmemesi için boyasız göçük düzeltme işlemi yapılması gerekmektedir. Aracın boyasız hasar onarım işlemi bazı özel ekipmanlarla sağlanmaktadır.

Yoğun kar ve dolu yağışında hasar gören araçların dolu hasarı tamiri de bu işlemlerle kapsamında da yapılmaktadır.

Profesyonel bir çalışma ile ustalarca yapılan bu işlemler, araç sahipleri için oldukça önemlidir. Çünkü araçların boyasız göçük düzeltme ve boyasız hasar onarım işlemler aracın değerinde her hangi bir kayıp olmasını engellemektedir.

Dolu Hasarı Tamiri Nasıl Yapılmaktadır?

Şiddetli kış veya son bahar aylarında ülkemizde yoğun dolu yağışı görüldüğü olmaktadır. Bu durum araçların üst yüzey kısmına ciddi zararlar vermektedir. Nokta şeklinde ve sık olarak görülen bu zararlar, dolu hasarı tamiri işlemi ile giderilmektedir. Araçların dolu hasarı tamiri yaptıracak bir sorunla karşılaşmaması için araçlarını kapalı otoparkta tutmaları önem amaçlı değerlendirilmektedir.

Aracın her hangi bir değerini kaybetmemesi için büyük bir ustalık ile dolu hasarı tamiri yapılmaktadır. Ustalık ile beraber vakum cihazı ile aracın boyasına hiç bir zarar verilmeden bu işlem yapılmaktadır. Vakum cihazları ile tek tek her hasar noktasına uygulana çekme kuvveti, aracın boyasına ve yapısına zarar vermemektedir. Özellikle daha sonradan satılması düşünülen araçların, dolu hasarı tamiri için vakumlu sistemler kullanan ustalarla çalışması faydalı olmaktadır.

Boyasız Hasar Onarımı Nasıl Yapılmaktadır?

Aracın dış boyasına zarar vermeden yapılan hasar onarımına boyasız hasar onarım işlemi denilmektedir. Aracın kaportasında ya da üst düzeyinde dolu, yada darbe sonucu oluşan hasarlar düzeltme işlemi yapılarak onarılmaktadır. Bu işlem sırasında göçük oluşmuş alanın alt kısmına çeşitli ekipmanlar sokularak düzeltilmeye çalışılmaktadır. Bu sayede boyasız hasar onarım işlemi yapılmaktadır.

Ekipmanların kaportanın ya da göçük alan kısmın alt kısmına sokulmasıyla tamir edilmesi sağlanamadıysa, aracın üst kısmı, bir plastik ile kapatılarak, göçük onarmak için çekiç ile düzeltilmeye çalışılmaktadır. İnce bir ustalık isteyen boyasız hasar onarım işlemi, aracın göçük alan kısmı düzeltilene kadar sürdürmektedir. Daha sonra her hangi bir boya kaplatmadan, araç eski haline getirilmektedir.

Boyasız Göçük Düzeltme Nasıl Yapılmaktadır?

Araçlarda meydana gelen göçükler, genellikle dolu ya da ufak çağlı çarpmalardan daha büyük alanlarda meydana gelmektedir. O yüzden boyasız göçük düzeltme daha büyük bir ustalık gerektirmektedir. Çeşitli esnek kırılmaz çubuklar ilk aşamada göçük alan kısmın alt yüzeyine sokulmaktadır. Ardından üst yüzeyi araçta iz bırakmayacak geniş yüzeyli plastiklerle kapatılmaktadır. Doğrudan plastiklerin üzerine uygulanan basınç ile göçük alan yer onarılmaktadır. Bu sayede boyasız göçük düzeltme işlemi ile araç onarılmaktadır.

Kaza, darbe veya dolu gibi durumlarda araçların gördüğü hasarlar, maddi sorunlar getirmektedir. Bu yüzden boyasız göçük düzeltme gibi işlemlerin yapılmasıyla araçlar en az masrafla durumu atlatmaktadır. Aksi taktirde göçük alan parça değiştirildiğinde yada boya ile kaplandığında, araçlar kazalı gözükeceği için, yüksek değer kaybetmektedir.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Yaz!
Merhaba!
Bize aracınızdaki göçüğün fotoğrafını atın, size fiyat verelim!
Powered by